آخرين مطالب

در گفت‌وگو با عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران مطرح شد؛

مشکل اساسی کودکان دارای اختلال تکاملی زبان/ قبل از 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز اخبار استان

مشکل اساسی کودکان دارای اختلال تکاملی زبان/  قبل از 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز

  بزرگنمايي:

عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران گفت: کودکان دارای اختلال تکاملی زبان ظاهرشان کاملا طبیعی است و علائم و مشکل خاصی ندارند و مشکل اساسی آنان در پردازش زبان شفاهی است.

16 اکتبر مصادف با 25 مهر ماه روز جهانی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی در زمینه اختلال تکاملی زبان است  که کمپین بین‌المللی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی عمومی در خصوص نقص تکاملی زبان سه سال پیش شکل گرفته و کشور ما نیز از سال گذشته عضو این کمپین شده است.

مخاطبان این کمپین خانواده‌ها، اولیای آموزشی، مدیران، مربیان، معلمان و کارشناسان و متخصصانی هستند که در رشته‌های تخصصی و کاری حوزه زبان و گفتار فعالیت می‌کنند.
بنت‌الهدی عربی عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آبیک  تفاوت اختلال لکنت و اختلال تکاملی زبان اظهار کرد: اختلالات حوزه گفتار و زبان به دو گروه بزرگ اختلالات گفتار و اختلالات زبان زبان تقسیم می شود. لکنت جزو اختلالات حوزه گفتار بوده که آسیب در روند سلیس و روان بودن گفتار و صحبت کردن است اما اختلال تکامل زبان، نقص یا مشکل در حوزه ویژگی‌های زبان است که امکان دارد همراه با نقائص زبانی، علائم اختلال گفتاری هم مشاهده شود که شیوع این اختلال در دنیا و به تبع آن در کشور ما 7.5 درصد است و باید مورد توجه قرار گیرد. یعنی از هر 14 دانش آموز یک نفر مبتلا به این اختلال است.
وی شایع‌ترین علائم در افراد مبتلا به اختلال در تکامل زبان را مشکل تلفظ صداها، استفاده نادرست از ضمایر و افعال در دوران پیش دبستان و مشکل خواندن، دیکته‌نویسی، وضوح گفتار پایین و خزانه واژگان پایین و مشکل در برقراری روابط اجتماعی برشمرد و مشکل اساسی را در پردازش زبان شفاهی دانست.
عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران ادامه داد: معمولا 90 درصد کودکانی که اختلال تکاملی زبان دارند سابقه یک تاخیر در سنین پایین‌تر یعنی حدود 2 سالگی دارند و از حدود سن 3 تا 4 سالگی بر چسب این اختلال را می‌زنیم.
عربی یادآور شد: در رشد گفتار و زبان نقاط عطفی داریم که به لحاظ تخصصی برای ارزیابی وضعیت تکامل گفتار و زبان اهمیت ویژه‌ای دارند؛ کودک باید اولین کلمه معنی‌دار مانند آب، بابا، مامان و ... را در یک سالگی بیان کند و بعد از این مرحله مهم‌تر، ساخت اعتبارات دو کلمه‌ای است که از حدود 18 تا 24 ماهگی کودک به حداقل 50 کلمه بیانی و همزمان 50 عبارت دو کلمه‌ای می‌رسد. اگر در هر یک از این دو نقصی وجود داشته باشد؛ اگر بین سن تقویمی کودک و توانمندی زبانی یک فاصله یا گپ بیشتر از 6 ماه با همسالان طبیعی خودش وجود داشته باشد به عنوان اختلال گفتار و زبان شناسایی می‌شود.
وی در خصوص تشخیص در اختلال تکامل زبان یا DLD توضیح داد: کودکان دارای این اختلال، هیچ تشخیص رشدی عصبی یا بیماری خاص دیگری مانند داون، اوتیسم و کم‌شنوایی ندارند و ظاهرشان کاملا طبیعی است و بدون هیچ گونه تشنج و علائم و مشکل خاص هستند و تنها مشکل آنان در پردازش زبان شفاهی است.
این گفتاردرمان افزود: کودکان دارای اختلال تکامل زبان با ورود به مرحله و دوران آموزش و مدرسه، مشکل زبان نوشتاری هم پیدا می‌کنند که با مسائلی همچون برخوردهای نامناسب با آنها توسط همسالان، کاهش اعتماد به نفس، برچسی تنبلی زدن به آنان و آسیب‌های روانی مواجه خواهند شد.

قبل از 6 تا 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز

مهم‌ترین دوران طلایی رشد مغز را قبل از 6 تا 7 سالگی عنوان کرد و ادامه داد: اگر والدین قبل از این سنین کودکان دارای اختلال تکامل زبان دارند باید به آسیب‌شناسان گفتار و زبان یا متخصصین گفتاردرمانی مراجعه کنند از سویی؛ باید بدانند که تا حد بسیار زیادی این اختلال حل خواهد شد.
وی اذعان کرد: اما اگر مشکلات اختلال تکامل زبان در دوران کودکی رفع نشود به دوران بحران نوجوانی می‌رسد و دچار مشکل می‌شوند و مشکلی به بحران‌ها و مشکلات نوجوانی افزوده می‌شود؛ حال اگر اختلال حل نشود و نوجوان وارد دوره جوانی شود در ورود به دانشگاه، بازار کار و ازدواج با بحران مواجه می‌شود؛ از نظر علمی ثابت شده برخی از مشکلات رفتاری دوران نوجوانی و جوانی ریشه زبانی دارند یعنی اگر کودکی دچار اختلال تکامل زبان باشد در مراحل اجتماعی شدن دچار مشکل می‌شود و در فعالیت‌هایی که مستلزم ارتباط اجتماعی است مانند ازدواج، تحصیل و شغل‌یابی با بحران مواجه می‌شود.
این گفتاردرمان افزود: از معلمان پایه اول ابتدایی درخواست می‌شود در صورتی که مشاهده کنند دانش‌آموزی در یادگیری زبان نوشتاری و سوادآموزش دچار مشکل باشد باید دقت و جدیت داشته باشند و آنان را به متخصصین گفتار و زبان ارجاع دهند تا بررسی شود که آیا این مشکل دانش‌آموز به نقایص زیربنایی حوزه زبان ارتباط دارید یا خیر و در صورت وجود این نقص، روند مشکل ارزیابی و درمان پیگیری شود.
عربی در خصوص درمان اختلال تکاملی زبان بیان کرد: برای درمان از تکنیک‌ها و روش‌هایی که در حوزه آسیب‌شناسی گفتار و زبان وجود دارد استفاده می‌شود و مشاوره‌ها به شکل تعدیل‌های محیطی و اصلاح ساختار ارتباط مراقبین با کودک یعنی خانواده و ...صورت می‌گیرد گرچه از درمان‌های مستقیم مبتنی بر اصول آسیب‌شناسی گفتار و زبان هم استفاده می‌شود.
وی افزود: روش تعدیل‌های محیطی برای درمان کودکان دارای اختلال تکامل زبان شامل تعییرات یا استفاده از موقعیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و فضای اتاق کودک می‌شود تا روند برقراری ارتباط و آموزش زبان برای کودک تسهیل شود.

کودکان دارای اختلال زبان نمی‌توانند بین نقش گیرنده و فرستنده جا به جا شوند
این گفتاردرمان متذکر شد: برخی خانواده‌ها به کارشناسان و متخصصان گفتار و زبان مراجعه می‌کنند و اذعان می‌کنند که کودکشان بسیار پرحرف است اما جملات آنها نامفهوم بوده و واضح نیست و منظور معنی‌دار نمی‌دهد و ارزش ارتباطی ندارد و گفتار و ارتباطشان هدفمند و خوش ساخت نیست.
عربی یادآور شد: در مسائل زبانی از پدیده‌ای به نام ارتباط یاد می‌کنیم که یک گیرنده و یک فرستنده داریم که بین آنها تبادل پیام صورت می گیرد و زمانی که با فردی صحبت می‌کنیم دائما در نقش گیرنده و فرستنده پیام جا به جا می‌شویم؛ مشکل اصلی در کودکان دارای اختلال تکاملی زبان این است که نمی‌توانند بین نقش گیرنده و فرستنده جا به جا شوند و نمی‌توانند یک ارتباط باکفایت، شایسته و درستی را پیگیری کنند.
وی افزود: در مورد ویژگی‌های افراد دارای اختلال تکاملی زبان یا DLD باید گفت که این کودکان در درک و بیان زبان مشکل دارند و ممکن است هریک از این علائم را نشان دهند: کلمات یا صداها را اشتباه تلفظ کنند، در کاربرد اجتماعی زبان و تنظیم روابط دچار مشکل بشوند.برای همین ممکن است از شرکت در موقعیت‌های اجتماعی دوری کنند وبرای پاسخگویی داوطلبانه در کلاس دست نگیرند یا از آن اجتناب کنند.
عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران افزود: کودکان دارای اختلال تکاملی زبان شاید نتوانند از دستورات به طور کامل پیروی کنند و شاید هم نتوانند از مهارت‌های کلامی خود در کلاس برای مشارکت  و همکاری استفاده کنند. از سویی در تعریف و بازگویی داستان و در یادگیری مهارت خواندن ممکن است مشکل داشته باشند و مهارت‌های شنیداری ضعیفی داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود پارکینگ مناسب؛ جریمه خودروها و کساد بازار کسبه در آبیک

قدردانی از فعالیت های نهاد امامت جمعه در شهرستان آبیک/ ایجاد و انسجام شبکه امامت مطالبه جدی مقام معظم رهبری / اولویت رونق مساجد و اتصال به مدارس و مراکز فرهنگی

پیگیری‌های شورای شهر آبیک نتیجه داد/بخشنامه جدید و تعیین تکلیف صدور سند مالکیت برای متصرفین اراضی زمین شهری/خبرهای خوش برای اراضی قطعه 6 شهری

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

تلاش برای بالا بردن پرچم آبیک در رشته های مختلف ورزشی با کسب عناوین قهرمانی

آبیک با تلاش ناجا از امنیت نسبی مطلوب برخودار است/تجمع‌ها و اعتراض‌های غیرقانونی را نمی‌پذیریم

شهیدی دیگر از شام بلا؛ میهمان آبیکی ها/وداع حزن انگیز و باشکوه مردم با شهید مدافع حرم

نقش‌آفرینی مجدانه مردم آبیک در رزمایش کمک مومنانه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در آبیک/اهدای بیش از 40 سِری جهیزیه به زوجین

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیک باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

عبداله ملک پور به عنوان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آبیک معارفه شد

اهدای 7 پروژه آموزشی توسط خیّر سمائیان به آبیکی ها/آخرین فرصت برای ساخت یک پروژه‌ !

مسئولان ونیاز امروز روستاهای شهرستان آبیک

نکاتی که در جلسه معارفه معاونان فرمانداری آبیک گفته شد!

تکمیل پروژه های آموزشی شهرکهای فردوس و بعثت آبیک با استفاده از ظرفیت خیران/ایجاد 5 فضای آموزشی در آبیک توسط خیّر سمائیان

پیگیری ایجاد مرکز رفاهی و درمانگاه فرهنگیان آبیک /کار خیر سمائیان ارزشمند و ماندگار است

گزارشی از آخرین وضعیت پروژه‌های در حال اجرا در شهر آبیک

شهروندان آبیکی برای استحکام بنا به سند مالکیت نیاز دارند/ مدیریت شهری نگهبان زمین‌های راه و شهرسازی قزوین شده/ 3 سال است سند صادر نشده

اشراف نیروهای قدیم و جدید آتش‌نشانی آبیک بر نقاط مختلف/لزوم خریداری ایسوزو برای کوچه‌های باریک شهر در زمان حریق

انجام 378 عملیات توسط آتش‌نشانان آبیکی/87 مصدوم و 19 فوتی در حوادث و سوانح/7 مورد مارگیری در منزل و خودرو

اجرای پروژه‌های شهری با بیش از 74میلیارد ریال اعتبار/اختصاص 5 هزار مترمربع زمین برای پایانه آبیک/شناسایی85درصد مالکین مغازه‌های کوچه مخابرات/لزوم توجه به الحاق به بافت و تراکم در بازنگری طرح تفصیلی آبیک

دشت الله‌آباد؛ به نام آبیک به کام ساربانان متخلف/تاخت و تاز شترها و آغل هایی که تخریب نمی‌شود

سهم آبیک در دفاع مقدس، 183 شهید ، 44 آزاده و 462 جانباز /خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران همچنان در حال و هوای دوران دفاع مقدس /لزوم توجه معنوی مردم و مسئولان به خانواده‌های جبهه و شهادت

ماجرای قطعه 6 آبیک و مشکلاتی که مردم دارند !

پیگیری ساماندهی و بهسازی آرامستان آبیک/تعیین مشاور برای امور مالی و اداری شورا/کاهش عوارض برای اصناف در دستور کار شورای شهر/تحقق 26 میلیارد تومانی بودجه سال 98 شهرداری

پایان کار بیمارستان شهدای آبیک توسط شهرداری صادر شد/ارتقای سطح خدمات‌رسانی به جراحی

کرونا در 2 هفته اخیر به طور متوسط روزی یک قربانی در آبیک گرفته/ افزایش مرگ و میر در سنین پایین‌تر/امکان بازگشت به وضعیت سفید با افزایش مراقبت‌ها

فضا برای خلق آثار هنری در خصوص شهدای آبیک فراهم است/نقش‌آفرینی سپاه در انسجام بخشی مردم در دفاع مقدس و پیوستن آزادی‌خواهان به دریای جوشان مقاومت

قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی شهید طباطبایی آبیک افتتاح شد

هوانیروز آبیک معین 13 استان در زمان بحران است/پشتیبانی قزوین و زنجان در اورژانس هوایی/500 هزار ساعت پرواز در دفاع مقدس

برگزاری مراسم ویژه و محوری گرامیداشت هفته دفاع مقدس در آبیک/الگویی بهتر از سردار سلیمانی برای مدیران نداریم/خبرنگاران در فضای مجازی تولید محتوا کنند

سنددار کردن 4 رودخانه آبیک در فاز مطالعاتی/مجازات ساخت و ساز در بستر رودخانه و حریم

اعتراض کسبه آبیک به افزایش عوارض شهرداری/ارسال طومار به مسئولان استانی/مدیریت شهری در حال پیگیری موضوع

مسئولان راه‌آهن شمال 2 کشور دست به کار شدند/ آغاز عملیات احداث پروژه روگذر راه‌آهن آبیک/ پروژه نباید با تعطیلی‌های مقطعی مواجه شود؛ پروژه را رها نمی کنیم

وجود بیش از 2 هزار دانش‌آموز نیازمند در آبیک/ لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سپاه درعرصه‌های عمرانی و اقتصادی/عمق مساوات انسان در سختی‌ها مشخص می‌شود

تداوم کمک مومنانه؛ تقدیم 1000 بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان نیازمند آبیکی/توزیع 1000 بسته معیشتی در پایان ماه صفر

دادستان آبیک خط دوم جدیدالاحداث راه آهن قزوین تهران را مسدود کرد

تدوین سند توسعه مهارت در آبیک/پیگیری قطب تولید دینام کشور در زیاران/تعیین نیازهای بازار کار شهرستان برای 5 سال آینده

آبیک در یک قدمی وضعیت قرمز کرونایی/بازدیدهای سرزده قوت می‌گیرد/گلایه از وضعیت نانوایی‌ها، آرایشگاه‌ها و پروتئینی‌ها و خدمات‌دهی مسئولان به مراجعان فاقد ماسک

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک باید مجددا برگزار شود/ فرمانداری علت را عدم رعایت ماده 20 و 16 اعلام کرده است

مقاومت افراد در رفع تصرفات غیرقانونی در بستر رودخانه‌های آبیک/استفاده از قوه قهریه در صورت لزوم/طرح دعوی و شکایت از تعدادی درمراجع قضایی/بازگشایی 3.5 کیلومتر از رودخانه قشلاق

وجود ابهاماتی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک/نیازمند اخذ استعلاماتی از مراجع ذیصلاح قزوین هستیم

تحصیل حدود 17 هزار دانش آموز آبیکی به صورت حضوری و مجازی/کمبود معلم نداریم/حفظ و تامین سلامت دانش آموزان بر تعلیم و تربیت اولویت دارد

آبیک میزبان اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان؛ از امروز

اولیا در تعلیم و تربیت دانش آموزان آبیکی مشارکت جدی داشته باشند/ضرورت همکاری مسئولان در ایجاد محیطی سالم و امن در مدارس/ باید از شرایط و بسترهای لازم برای آموزش استفاده کرد

لزوم حساسیت بیشتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط دانش آموزان، اولیا و مدیران مدارس در آبیک

منطقه شمال آبیک نباید دستکاری شود/پیگیری معادن شهرستان در شورای عالی معادن قزوین

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک