آخرين مطالب

روایتی تلخ از درد چندین ساله؛

حال مردم فردوس آبیک خوش نیست/غم نداری و ساخت و سازهای غیرمجاز/ آب و گاز نداریم/با کرسی خانه هایمان را گرم و با کپسول پخت و پز می کنیم/پروژه نیمه کاره فرهنگی پناهگاه شبانه معتادین اخبار شهرستان

حال مردم فردوس آبیک خوش نیست/غم نداری و ساخت و سازهای غیرمجاز/ آب و گاز نداریم/با کرسی خانه هایمان را گرم و با کپسول پخت و پز می کنیم/پروژه نیمه کاره فرهنگی پناهگاه شبانه معتادین

  بزرگنمايي:

تعدادی از ساکنین شهرک فردوس آبیک که از قشر ضعیف هم هستند به دلیل ساخت و ساز غیرمجاز فاقد آب و گاز هستند و با سختی و رنج زندگی می‌کنند و از مسئولان استان قزوین و شهرستان آبیک و مدیریت شهری خواستار رفع مشکلات خود شده‌اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، شهرک فردوس شهر آبیک که در حاشیه و جنوب این شهر و در مسیر ایستگاه راه‌آهن واقع شده سال‌های متمادی است که مورد کم‌مهری مسئولان گرفته‌اند چرا که زمین‌های این شهرک قولنامه‌ای بوده و به دلیل عدم صدور جواز از سوی شهردای، مردم برای ساخت وساز یا با مشکل مواجه بوده‌اند و یا به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند.
برای پیگیری مشکلات ساکنین یکی از کوچه‌های شهرک فردوس که بدون نام بود و گفته می‌شد کوچه مقابل مسجد حضرت علی‌‍‌اصغر (ع) بگوییم بهتر است موضوع نداشتن آب و برق و گاز را پیگیری کردیم.

توان پرداخت جریمه ماده 100 را نداریم
به همراه یکی از ساکنین شهرک فردوس شهر آبیک درب یکی از منازل مسکونی را که سه فرزند کوچک داشت، زدیم و خانمی جوان درب را باز کرد و گفت: این خانه کلنگی بود و طبقه بالای آن را ساخته‌ایم و نزدیک 6 ماه ساکن شده‌ایم دو ماه به زور از همسایه انشعاب آب گرفتیم که الان زمستان است و دیگر قبول نمی‌کند آب بدهد و اذعان می‌کند مستاجر دارد و لوله‌های آب خانه‌اش می‌ترکد و آب را می‌خواهد قطع کند.
این خانم افزود: برق داریم اما آب و گاز نداریم و گفته شده باید ماده 100 برود و جریمه پرداخت کنیم که توان پرداخت آن را نداریم؛ با پیک نیک پخت و پز می‌کنم و خانه را هم با بخاری برقی گرم می‌کنیم این در حالی است که از بس آب و گاز را پیگیری کرده‌ام واقعا اذیت شده‌ایم.
این شهروند ادامه داد: چندین بار به شهرداری و شورای شهر مراجعه کرده‌ام و گفته شده که اطلاع می‌دهیم و امروز و فردا می‌کنند مشکل ما جدی است و کسی به دادمان نمی‌رسد.

همین طوری می‌توانید بسازید
آقایی تعریف می‌کرد برای أخذ جوازبرای ساخت در زمینی که داشتم سه ماه از وعده مسئولین شهری گذشت، سپس 600 هزار تومان بابت نقشه واریز کردم و کارشناس اذعان کرد نمی‌توانید بسازید که از سوی شورای شهر گفته شد با ماده 5 می‌توانید ساخت و ساز کنید که این موضوع تحقق نیافت. اما اذعان شد که همین طوری می‌توانید بسازید و غیرمجاز ساختم.
این شهروند ساکن شهرک فردوس افزود: به دلیل سرما و نداشتن گاز و وسیله گرمایشی مناسببه دلیل بیمار شدن چندین مرتبه همسر و فرزندانم را به بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان ساوجبلاغ و بیمارستان شهدای آبیک برده‌ام؛ کپسول گاز را با 120 هزار تومان پر می‌کنم و آب خانه را هم با دادن 80 هزار تومان کرایه آژانس از چشمه آبیک علیای آب تهیه می‌کنم، خدا را خوش می‌آید بیکاری یک طرف، بیماری کرونا از طرف دیگر و نداشتن آب و گاز را تحمل کنیم که لازم است مسئولین به وضعیت ما رسیدگی کنند.
خانمی که همسرش نوعی معلولیت داشت و چهار فرزند هم داشت می‌گفت با بخاری برقی خانه را گرم نگه می‌دارم و با پیک نیک هم غذا درست می‌کنم، از همسایه آب می‌گیریم که گفته اگر جریمه بیاید باید خودتان پرداخت کنید؛ شوهرم شغلش آزاد است و اگر کاری باشد درآمد داریم و آب و گاز هم نداریم و برای استحمام به خانه خواهرم می‌رویم.

اگر درآمدم خوب بود آبیک ساکن می‌شدم
آقایی با بیان اینکه 10 سال است کلنگ خانه‌ام را زده‌ام و یک طبقه ساخته‌ام و طبقه دیگر باقی مانده واز آب و گاز محروم هستم، اذعان کرد: به من گفتند برق را می‌توانیم تامین کنیم اما برای آب و گاز باید ماده 100 بروید و 20 میلیون تومان پرداخت کنید اگر وضعیت معشیت و درآمدم خوب بود می‌رفتم آبیک ساکن می‌شدم درست است که آبش خوب نیست اما در محیط بهتر زندگی می‌کردم.
وی با بیان اینکه در شهرک فردوس قشر ضعیف ساکن هستند و زمانی که مجوز ساخت و ساز داده نمی‌شود، افزود: با این وضعیت مسئولان چه توقعی دارند؟ مردم مجبور می‌شوند غیرمجاز بسازند، نمی‌خواهیم مسئولی را مقصر بدانیم اگر وضعیت مالی خوبی داشته باشیم که در این شهرک ساکن نمی‌شویم اما درخواست داریم به ما کمک کنند، آیا امیدی است؟
این شهروند افزود: از سرما و استفاده ساکنین فاقد گاز از پیک نیک ریه خانواده شان آسیب دیده و بیمار هستند و هر روز در مراکز درمانی هستند؛ خیلی دوست داریم مسئولان به کوچه و شهر ما برسند و آب و گاز را از ما دریغ نکنند.

یک بار کپسول ترکید
خانمی با گلایه‌مندی از برخی مسئولین بیان می‌کرد: به ما می‌گویند اهالی فردوس ما را خسته کرده‌اند، خانه‌هایتان ارزشی ندارد و آب و گاز هم تعلق نمی‌گیرد، توهین هم می‌کنند.
 خانه را با کرسی گرم می‌کنیم و در حیاط با روشن کردن آتش غذا می‌پزم یک بار کپسول گاز ترکیده بود و نزدیک بود پسرم از ترس تشنج کند چرا آب و برق و گازی که از جلوی خانه ما عبور می‌کند به ما اختصاص نمی‌یابد.خانم دیگری هم می‌گفت خواهرم خانه‌اش را ساخته و تکمیل کرده و مهلت سکونتش در خانه استیجاری به اتمام رسیده و صاحبخانه‌اش گفته که باید خانه را تحویل دهد. خواهرم برای سکونت به آب و گاز و برق نیاز دارد.
شهروندی اذعان می‌کرد هشت سال است پیگیر أخذ آب و گار هستم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ام حتی موضوع را در دیوان عدالت پیگیری کرده‌ام و در پاسخ گفته شده باید مسئولین تصمیم بگیرند و به ما کمک کنند؛ خانه‌ام اگر خلاف ساخته شده مسئولان بیایند تخریب کنندتا خیالم راحت شود و بدانم خانه ندارم.
طبق اذعان برخی از ساکنین شهرک فردوس به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک؛ یکی از ساکنین این شهرک با شیلنگ به فاصله 15 یا 16 متر از یکی از همسایه‌ها گاز دریافت کرده و روی آن که در خارج کوچه مشخص است خاک ریخته است؛ شیلنگ که مقاومت لوله گاز را ندارد و اگر بترکد یا آتش بگیرد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

مجتمع فرهنگی نیمه کاره رها شده
البته مجتمع فرهنگی شهرک فردوس شهر آبیک در سال 96، حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در حال حاضر این پروژه نیمه کاره رها شده است و به گفته ساکنین شهرک فردوس دو باب از پنجره‌های این مجتمع باز است و شب‌ها به محل تجمع معتادین تبدیل شده و موجب آزار و اذیت خانواده‌ها شده‌اند اما روزها از آنان خبری نیست و شب‌ها دور هم جمع می‌شوند و مجتمع فرهنگی هم پناهگاه آنان شده است.
از انتهای آخرین کوچه شهرک فردوس از سمت مجتمع فرهنگی مسیری وجود دارد که محل تردد مردم به داخل شهر آبیک است و شب‌ها که معتادین به این مجتمع رفت و آمد دارند برای مردم مزاحمت ایجاد می‌کنند.
برخی از بانوان هم اظهار کردند که سرگرمی فرزندان آنان در این شهرک سوت و کور و بدون امکانات بازی با سگ‌هاست چرا که مدرسه ‌ها که بسته است و به خاطر بیماری کرونا به منزل اقوام نمی‌روند و به کوچه هم اجازه نمی‌دهیم که بازی کنند.
حتی برخی از ساکنین اذعان کردند چرا برخی در زمان انتخابات به تک تک منزل ما می آیند و درخواست رای دادن می‌کنند اما زمانی که به قدرت می رسند و مشکل پیدا می‌کنیم حرفها و  وعده هایشان یادشان می رود.
لازم به ذکر است شهرک فردوس دارای یک بلوار و چند ست ورزشی در این بلوار است؛ یک مجتمع فرهنگی و مدرسه نیمه کاره دارد و در واقع یک یکی از محروم‌ترین مناطق آبیک است که طی 50 سال از شهر شدن شهر آبیک توجه ویژه به حاشیه شهر یعنی این شهرک نشده و مردم با مشکل آب و برق و گاز مواجه هستند گرچه ساخت و سازهای غیرمجاز موجب شده که از امتیازات آب و برق و گاز محروم باشند اما یک سوال بزرگ در ذهن تداعی می‌شود که چرا طی سال‌هایی که این ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته شهرداران متعدد نتوانسته به نحو مطلوب از آنها جلوگیری کند و اجازه ساخت و ساز به افراد داده شود.

مشکل قشر ضعیف با راهکار قانونی باید رفع شود
قاضی سعید احمدزاده دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک با اشاره به ضعف مجموعه مدیریت شهری و عملکرد بسیار ضعیف پلیس ساختمان در سال‌های اخیر گفت: در حال حاضر هم پلیس ساختمان به حد ایده‌آل نرسیده است.
وی اجازه تخلف دادن به مردم را ظلم و ستم به شهروندان ذکر کرد و افزود: برای ساخت وساز در اراضی که در شهرک فردوس وجود دارد باید راهکاری اندیشیده شود و مشکل حل شود اینکه بعضا به خاطر برخی انتفاعات لحظه‌ای یا تعریف و تمجید کردن به ساکنین این شهرک گفته شده ساخت وساز کنید موجب شده مردم گرفتار شوند و اگر در کمیسیون ماده 100 حکم تخریب صادر شود دستگاه‌های خدمات رسان به هیچ وجه خدمات ارائه نمی‌دهند و اگر هم در حال حاضر خدمتی ارائه شده کاملا موقتی است و باید قانونی مشکل رفع شود.
این مسئول قضایی ادامه داد: بنده در حوزه شهرسازی تخصصی ندارم و نمی‌توانم اظهارنظر کنم اما متخصصین و مسئولان باید از طریق قانونی به قشر ضعیف شهرک فردوس کمک کنند و در حیطه کاری خود به صورت قانونی و یافتن راهکاری مناسب، تدبیری برای رفع مشکل آنها بیندیشند و به مردم باید کمک کنند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک تصریح کرد: باید به جای ساخت و ساز در زمین‌های 60 متری یا کمترو بیشتر تجمیع اراضی صورت می‌گرفت و در قالب آپارتمان ساخته می‌شدند؛ اینکه اجازه تخلف به مردم داده شده بعد به دنبال راهکار باشیم سطحی‌ترین تفکری است که وجود دارد و نباید این اتفاق می‌افتاد.
گرچه جلسات متعددی حتی با حضور مسئولین استانی برای مشکل مردم شهرک فردوس برگزار شده و برخی صاحب آب و گاز موقت شده‌اند اما برخی از ساکنین چندین سال است در انتظار رفع مشکلات خود هستند که لازم است مسئولان شهرستان آبیک با همفکری با مسئولان استان قزوین چاره‌ای مناسب برای رفع مشکلات مردم مظلوم حاشیه شهر بیندیشند و نور امیدی در دل آنان روشن کنند و از سوز دل آنها بکاهند.

گزارش از هاجر عبدالهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعیین سیاهه منابع آلاینده شهرستان آبیک/ برخورد قانونی با فروشندگان گونه‌های جانوری و گیاهی وحشی و مهاجر/مشاهده عقاب‌ ماهی‌گیر درتالاب یعقوب‌آباد/ ارجاع 73 مورد تخلف به دستگاه قضایی

تخصیص 100 میلیارد تومان اعتبار دیگر برای آبرسانی به آبیک

گزارش جدیدی از کرونای انگلیسی در آبیک نداریم/ آغاز به کار شهرداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش نیروها و به صورت نوبت بندی

اِعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر در قزوین/تعیین تکلیف قرنطینه روستای حسین آباد پس از تست مجدد اهالی/ تاکید مسئولان آبیک بر حمایت مالی مسئولان استان/150 مورد مثبت کرونا در شهرستان

5 نام اول پسران و دختران شهرستان آبیک اعلام شد / محمدحسین و رستا در صدر انتخاب والدین

تست کرونای 2 سرباز در آبیک منفی شد/ حال عمومی مبتلایان کرونای انگلیسی مساعد است

ثبت 143 مورد کرونا مثبت طی دوهفته اخیر در آبیک / انتظار بارش 20 میلیمتری در آبیک

آبیک نیازمند بودجه بحران است/تمام موارد ابتلا به کرونا در این شهرستان انگلیسی است/خدمات به مردم حسین آباد باید درب منازل باشد

آبیک امکانات یارای مقابله با کرونای انگلیسی را ندارد/بیمارستان شهدا نیازمند تجهیزات کامل‌تر است/ کرونا جان 75 آبیکی را گرفته

صدور دستور وزیر بهداشت برای اختصاص 20 میلیارد تومان به مبارزه با کرونای انگلیسی در آبیک/اتخاذ تصمیمات قاطع برای خاموش کردن آتش زیر خاکستر کرونا

لزوم اقدامات جدی‌تر در حوزه پیشگیری و درمان کرونای انگلیسی در آبیک

شناسایی و برخورد با تولید و توزیع کنندگان مواد محترقه در آبیک/ افزایش دستگیری سارقان و کشفیات سرقت/جمع آوری معتادین در آینده نزدیک

مددجویان روستایی کمیته امداد به بهانه های مختلف از طرح مقاوم سازی مسکن محروم نشوند/تعدد مسکن گل و خشتی در روستاهای دامنه کوهستان آبیک/آمادگی کمیته امداد برای حل مشکلات مددجویان متقاضی تسهیلات مسکن روستایی

حسین آباد، پاره تن آبیک و آزمونی مهم برای مردم، رسانه ها و مسئولان

شهرستان آبیک قرنطینه نمی‌شود/مشخص شدن نتایج آزمایش کرونای اعضای خانواده متوفی کرونای انگلیسی فردا/پرهیز جدی از شرکت در هرگونه اجتماعات

آرزوی پرواز نوجوان کم توان جسمی آبیکی برآورده شد

هشدار درباره کرونای انگلیسی در آبیک / شهروندان هرگونه علائم کرونا را کرونای انگلیسی تلقّی و به بیمارستان شهدا مراجعه کنند

ساختمان جدید مرکز نگهداری زنان سالمند در آبیک افتتاح شد

افتتاح و کلنگ زنی 9 پروژه در آبیک

آیین افتتاح نمادین 446 پروژه عمرانی، محرومیت زدایی و اشتغالزایی قزوین در چناسک آبیک

خط تولید تجهیزات پزشکی یک واحد صنعتی در آبیک افتتاح شد/چراغ صادرات در شرکت نورآور ارتباط روشن می‌شود/اشتغال بیش از 70 زن سرپرست خانوار در شرکت

موسسه خیریه سالمندان انصار الشهداء آبیک راه اندازی شد

از کلنگ زنی خط انتقال آب شهرک صنعتی کاسپین یک تا افتتاح 8 پروژه خدمات عمرانی، شهری و حمایتی در آبیک

شناسایی 6 محوطه تاریخی در پیغمبرکوه آبیک/ ارسال پرونده محوطه ها تا پایان امسال به وزارت خانه

خانه مطبوعات شهرستان آبیک راه اندازی شد

از افتتاح سینمای دیجیتال باران در آبیک تا برپایی نمایشگاه " زن در قاب عکس" و طراحی چهره شهدای شهرستان

وعده رسیدن آب سد طالقان به آبیک را عملی می‌کنم/خدمتگزاری جای دعوا نیست/لزوم پیشرفت‌های مادی توام با پررنگ شدن اخلاق و معنویت

7 طرح آموزشی، فرهنگی، کشاورزی و صنعتی در آبیک به بهره‌برداری رسید

افتتاح خانه مطبوعات و سینما باران در آبیک با حضور استاندار قزوین

ردّ مصوبه ریاست جدید شورای شهر آبیک از سوی فرمانداری

کاهش ازدواج و طلاق و افزایش ولادت و وفات در آبیک

کمپهای ترک اعتیاد باید بوی درمان و روانشناسی دهد/آمادگی برای راه اندازی شلتر ، مراکز نگهداری بیماران روان و معلولین ذهنی در آبیک/ کرامت افراد در حال بهبود حفظ شود

روبان کمپ ترک اعتیاد و مرکز نیکوکاری در آبیک قیچی شد/افتتاح 2 پروژه عمران روستایی

برگزاری راهپیمائی خودرویی و موتوری 22 بهمن در آبیک/مسئولان فرصت خدمت به مردم را قدر بدانند/ فاصله گرفتن مسئولان از مردم خیانت است/انقلاب راه را برای نشر فرهنگ قرآن و اهل بیت "ع" فراهم کرد

حاشیه های نشست خبری فرماندار از اعتراض به نبود خبرنگاران در سفرهای مسئولان استانی به آبیک تا یک بام و دو هوای رسانه های رسمی و غیر رسمی!

احتمال لغو ریاست فیض الهی بر شورا ی شهر آبیک

تخلیه نخاله های ساختمانی در ورودی جاده سلامت آبیک خلاف قانون است

چرایی استعفا از زبان رئیس شورای شهر آبیک/ حاکم بودن فضای پلیسی در شورا/ در مصوبات مسائل شهری سلایق شخصی دخیل نشده

رئیس شورای شهر آبیک و منشی هیات رئیسه شورا استعفا دادند/خانم شورا رئیس شد

افتتاح مدرسه خیرساز آبیک به وقت اضافه کشیده شد/پروژه شهرک فردوس در کمای بی اعتباری

افزایش یک دستگاه مینی بوس و نوسازی 15 دستگاه تاکسی حمل و نقل عمومی آبیک

برگزاری مجازی برنامه‌های ارشاد آبیک در دهه فجر /تشکیل شورای حمایت و خدمات فرهنگی فضای مجازی /تاکید بر هم افزایی اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی

کمتر از 6 هزار دانش آموز استان قزوین فاقد گوشی هوشمند هستند/ بیش از 70 درصد مدارس آبیک خیرساز است

گشایش و برکات در طرح‌ها با مزین شدن به نام شهید سلیمانی/سپاه پای ثابت پیشگیری و مقابله با کرونا در شهرستان آبیک

آلاینده بودن 35درصد خودروهای مراجعه کننده به مرکز معاینه فنی /احداث کمربند سبز در آبیک نیازمند مساعدت مسئولان /بروز آلودگی هوا و آلودگی صوتی با تردد خودروهای سنگین

نقص فنی دستگاه سنجش آلودگی هوای آبیک رفع شد

علت نقص دستگاه پایش کیفی هوای آبیک شفاف‌سازی شود/لزوم لحاظ پیوست رسانه‌ای برای فرهنگ‌سازی در حوزه‌های مختلف

نمی‌توانیم از جایی هوای پاک تهیه کنیم/تیشه شبانه حفاران غیرمجاز بر سایت فسیلی پیغمبرکوه آبیک

خادمان بازسازی عتبات رهروان شهید سلیمانی اند/ پیگیری اجرای طرح سردار دلها برای بازسازی عتبات / آغاز به کار رسمی ستاد آبیک با رونمایی از طرح شهید سلیمانی

محدودیت فعالیت واحدهای آلاینده در صورت بحرانی شدن هوای آبیک/رایزنی با مدیر کل بحران البرز برای مدیریت فعالیت کارخانه سیمان

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک