آخرين مطالب

در پیگیری های آبیک فردا اعلام شد؛

گلایه کشاورزان آبیکی از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی/دست دلالان باز شده/اگر بذر نیست مسئولان صادقانه بیان کنند اخبار شهرستان

گلایه کشاورزان آبیکی از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی/دست دلالان باز شده/اگر بذر نیست مسئولان صادقانه بیان کنند

  بزرگنمايي:


کشاورزان آبیکی با گلایه از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی، بیان کردند که دست دلالان باز شده و در بازار آزاد  بذر این دو محصول به وفور موجود است.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، شهرستان آبیک دارای دو بخش مرکزی و بشاریات است و قطب گندم استان قزوین محسوب می‌شود چرا که مرغوبترین گندم دراین شهرستان توسط کشاورزان زحمتکش و پیشرو تولید می‌شود که عمده کشت گندم هم در بخش بشاریات صورت می‌گیرد.
با توجه به آغاز کشت پاییزه گندم و جو کشاورزان دو بخش مرکزی و بشاریات شهرستان آبیک برای تهیه بذر گندم و جو دولتی با مشکل مواجه هستند و از مسئولان مربوطه رفع مشکل مذکور را خواستار شده‌اند.
این در حالی است که برخی کشاورزان از طریق آشنایی با برخی افراد بذر گندم و جو دولتی مورد نیاز خود را از شهرهای استان البرز و تهران تهیه کرده‌اند.حال اینکه این کشاورزان چرا نتوانسته بودند در استان قزوین بذر خود را تامین کنندسوالی است که باید مسئولان پاسخگو باشند.

مافیای فروش بذر تشکیل شده
کرم اصغریان از کشاورزان شهر خاکعلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک با اشاره به بیکاری پسر متاهلش با داشتن لیسانس و یک فرزند می‌گوید: 3 هکتار زمین کشاورزی را در اختیار فرزندم قرار داده‌ام تا به کشت گندم بپردازد تا درآمدی برای خود داشته باشد؛ زمانی که برای خرید بذر گندم به مرکز مختلف مراجعه کرده نتوانسته بذر گندم دولتی پیدا کند این در حالی است که مافیای فروش بذر گندم تشکیل شده و در بازار آزاد کیلویی 6 هزار تومان بذر گندم به فروش می‌رسد.
وی می‌افزاید: دولت گندم را 2300 تا 2400 تومان از کشاورز خریده و همان گندم 6 هزارتومان و بیشتر به کشاورز فروخته می‌شود این در حالی است که جو 1700 تومان از کشاورز خریداری شده و 5 هزار تومان به وی فروخته می‌شود.
این کشاورز ادامه می‌دهد: موضوع بذر گندم دولتی را از نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی پیگیری کرده‌ایم و اعلام کرده‌اند سخت پیگیر این موضوع هستند؛ چرا باید در بازار آزاد بذر گندم با 5500 و 6 هزار تومان موجود باشد چه کسی پاسخگوست.
اصغریان به دپوی ذرت علوفه‌ای دپو شده مانند کوه در محدوده خاکعلی و روستای مورآباد اشاره و بیان می‌کند: روی ذرت علوفه‌ای دپو ده پلاستیک کشیده و خاک ریخته‌اند تا با قیمت گرانتر به فروش برسانند که لازم است نظارت مسئولین بر این موضوعات افزایش یابد و جلوی دلالان احتمالی را بگیرند و نظارت آنان زیر سوال نرود.
وی می‌افزاید: یکی از کشاورزان بخش بشاریات 10 هکتار زمین خود را برای کشت گندم آماده‌سازی کرده و کود هم ریخته است اما بذر گندمی ندارد که در مزرعه‌اش بپاشد.

تاخیر در کشت کاهش راندمان تولید گندم را به همراه دارد
موضوع بذر گندم و جو را از حیدری دهیار روستای مورآباد بخش بشاریات شهرستان آبیک مطرح کردیم که به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک اظهار می‌کند: کشاورزان برای تهیه بذر گندم و جو به شرکت‌های پخش و تولید اصلاح بذرمراجعه کرده‌اند که به آنان اذعان شده فعلا بذر موجود نیست.
حیدری معتقد است هر چه زودتر کشاورزان گندم و جو بکارند، بهتر است و با بارش نزولات جوی امکان کشت وجود نخواهد داشت؛ تاخیر در کشت این دو محصول مهم موجب کاهش راندمان تولید در سال آینده می‌شود و به کشاورزان ضربه وارد می‌شود.حداقل گندمی که از کشاورزان خریداری شده به آنان فروخته شود.
وی می‌افزاید: به گفته مسئولین مشکل تهیه و توزیع بذر گندم و جو سراسری است که می‌طلبد مسئولین به داد کشاورزان برسند؛ اگر کسی 10 هکتار زمین داشته باشد فقط 30 درصد را می‌تواند گندم بکارد و 30 درصد بذر دولتی به کشاورز اختصاص می‌یابد و کشاورز مابقی بذر را باید آزاد تهیه کند.

کشاورزان در عذاب هستند
مظفر راستینه عضو شورای بخش بشاریات و شورای شهرستان آبیک به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی با گلایه از وضعیت نابسامانی کشاورزان در تهیه بذر گندم و جو می‌گوید: کشاورزان واقعا در عذاب و سختی قرار دارند و با نبود بذر گندم و جو دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی می‌افزاید: فقط 30 درصد بذردولتی گندم و جو به کشاورز داده می‌شود و باید خود کشاورز بذر خودرا نگه دارد این در حالی است که ممکن است بذر کشاورز مناسب و به درد بخور نباشد، ضایعات و علف هرز داشته باشد؛ از سویی یارانه از بذر برداشته شد و دو هزار تومان هم قیمت مصوب گندم افزایش یافت که موجب بازار سیاه هم شده است.
به گفته این مسئول، در میدان خشکه بار قزوین بذر گندم کیلویی 5200 تومان و 5800 تومان موجود است اما در شرکت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی وجود ندارد؛ کشاورزان در تابستان کود اوره نداشتند الان هم بذر گندم ندارند.

فعلا بذر گندم دولتی موجود نیست
محمد اکبری‌زیارانی نماینده کشاورزان صحرای شاهکندی بخش مرکزی شهرستان آبیک به مساحت 815 هکتار زمین کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک اظهار می‌کند: به نمایندگان مجلس استان قزوین و فرماندار شهرستان آبیک موضوع نبود بذر گندم و جو اطلاع داده شده و مشکل کشاورزان به گوش مسئولان جهاد کشاورزی و بازرسی جهاد کشاورزی استان قزوین و بازرسی کل استان  رسانده‌ایم و اذعان شده فعلا بذر دولتی موجود نیست، صبر کنید تا بیاید فعلا پیگیری‌ها نتیجه نداشته است.
وی می‌افزاید: البته از سوی مسئولین اعلام شده به زودی بذر گندم دولتی توزیع می‌شود این در حالی است که هر چقدر بخواهیم در بازار آزاد بذر گندم و جو موجود است و لازم است مسئولان این مشکل کشاورزان را رفع کنند.

به 30 درصد از طرحی که داده شده بذر تعلق می‌گیرد
نجات‌علی مافی رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان آبیک هم در گفت‌گو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک می‌گوید: کشاورزان به امید توزیع نهاده و بذر و کود دولتی اقدام به کشت محصول کشاورزی می‌کند و تنها 30 درصد بذر دولتی به وی اختصاص می‌یابد که کفاف کشاورز را نمی‌دهد البته به30 درصد از طرحی که داده شده بذر تعلق می‌گیرد و کشاورز باید مابقی را آزاد بخرد در واقع دست دلالان برای فروش بذر گندم و جو باز شده است.
این کشاورز این را هم بیان کرد که اگر واقعا بذر گندم و جو موجود نیست و توزیع نمی‌شود مسئولان رُک و صادقانه بیان کنند تا کشاورزان خودشان تدبیری بیندیشند و تا قیمت بذر گندم در بازار آزاد از 6 هزار تومان به 10 هزار تومان نرسیده، به موقع خریداری و اقدام به کشت کنند.
مافی نرخ مصوب بذر گندم دولتی را 3900 تومان ذکر و می‌افزاید: کشاورزان برای تامین سوخت ادوات کشاورزی با مشکل مواجه هستند و بهانه مسئولان هم این است که باید کشاورزان گواهینامه داشته باشند، کشاورزان برای نشستن پشت تراکتور چه گواهینامه‌ای باید داشته باشند تا سوخت دریافت کنند و محصول بکارند.
علی همت‌زاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در پاسخ به گلایه‌ها و مطالب ارائه شده از سوی کشاورزان این شهرستان به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک  اذعان می‌کند: 70 درصد از سهمیه اختصاص یافته بذر گندم و جو  با قیمت مصوبه دولتی بین کشاورزان توزیع شده و مابقی از مبادی تولیدکننده بوئین‌زهرا و تاکستان تهیه و در شهرستان توزیع می‌شود.

بیشتر کشاورزان بذر خود را فروخته‌اند
وی بذر اختصاص داده شده به کشاورزان با بوجاری کردن تا سه و چهار سال قابلیت کشت را دارد، می‌افزاید: به دلایل مختلف امسال متقاضی بذر گندم افزایش یافته  و برخی کشاورزان حدود 1000 تن گندم خودمصرفی برای کشت بوجاری کرده‌اند و بیشتر کشاورزان هم بذر خود را فروخته‌اند و دنبال بذر هستند که علت کمبود همین موضوع است گرچه توزیع تدریجی بذر گندم و در کل استان قزوین بر تاخیر در توزیع بذر مزید بر علت است.
این مسئول ادامه می‌دهد: سعی می‌شود تا 25 آبان ماه توزیع بذر گندم بین کشاورزان شهرستان آبیک صورت گیرد چرا که توزیع نوعی از ارقام گندم برای دیرکاشت‌ها باقی مانده و باید دیرتر کاشته شود و کشاورزان هنوز فرصت دارند.
توضیح مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در خصوص دپوی ذرت علوفه‌ای در بخش بشاریات که از سوی کشاورزان مطرح شده، این بود که از این موضوع خبر داریم و می‌دانیم کجاست و به شخص مورد نظر تذکر هم داده شده که اذعان کرده محصول برای خودش است و در سیلوی خود نگهداری می‌کند که در این صورت ما نمی‌توانیم دخالت کنیم گرچه محدوده وی را تخریب هم کرده‌ایم تا دلال‌بازی ایجاد نشود.
البته شهرام احمدپور فرماندار شهرستان آبیک هم گفته در جلسه مشترک فرمانداران با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین که به ریاست استاندار قزوین برگزار شده بود، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان متعهد شده بود بذر مورد نیاز کشاورزان را تامین کند که لازم است توجه ویژه و کافی به کشاورزان این شهرستان شود چرا که نقش مهمی درتولید گندم استان و همچنین تولید گندم مرغوب دارند.
بنابراین گزارش، درهر حال کشاورزان شهرستان آبیک انتظار دارند مسئولان در تامین بذر گندم و جو دولتی مورد نیازشان توجه ویژه داشته باشند چرا که برخی کشاورزان بیان کرده‌اند اگر به موقع بذر دولتی تامین نشود، مسئولان نباید انتظار داشته باشند که سال آینده باید گندم خود را به دولت بفروشند و مانع خروج گندم آنها از شهرستان شوند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حدود 70 درصد صنوف آبیک طبق قانون باز هستند/نظارت بازرسان بر قیمتها و پروتکلهای بهداشتی اصناف

75 خودروی متخلف از محدودیت‌های کرونا در آبیک جریمه شدند/بازگرداندن 550 خودروی غیربومی از مبادی شهرستان/پلمب 2 سالن ورزشی

پیام تبریک شورای رسانه شهرستان آبیک به مناسبت 5 آذرماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفین

اجرای 95 درصدی طرح محدودیت‌ها در آبیک/ صدور 25 اخطار در 3 روز اخیر

چالش های پایان سال مسئولان استانی در آبیک

صدور 1200 برگه تردد خودرو در شهرستان آبیک/ تردد بلامانع شبانه رانندگان آژانس به 3 شرط/ درصد اندکی در اجرای محدودیت‌ها همکاری نکرده‌اند

فعالیت واحدهای صنفی آبیک پس از ساعت 21 ممنوع است/ معرفی واحدهای صنعتی و تولیدی برای تردد به فرمانداری

کرونا 160 خانوار را به مددجویان آبیکی افزود/معرفی 300 خانوار برای ساخت مسکن روستایی به بنیاد مسکن/690 مددجو مسکن ندارند

اجرای طرح کرامت و استمرار گشت‌های رضویون طی هفته بسیج در آبیک/ارسال 13 هزار بطری آب معدنی برای جهادگران شمال غرب کشور

تولید بذر قارچ بهداشتی و استاندارد در لابراتوار پیشرفته شرکت رامندمجار آبیک

افزایش اقدامات پیشگیرانه از کرونا در واحدهای صنعتی آبیک/دریافت خدمات درمانی در شهرستان حق مردم است

فعالیت ها ودستاوردهای اداره کتابخانه های شهرستان آبیک با تمرکز بر فضاهای مجازی

همراهی 95 درصدی اصناف آبیک در محدودیت‌های ساعت 18/ تعطیلی آرایشگاههای زنانه مصوبه استانی است/ لزوم قرنطینه شدن مبتلایان کرونایی شاغل در بخش‌های دولتی و خصوصی

پروژه های در حال اجرا در آبیک با اعتبار حدود 75 میلیارد ریال/ بازنگری طرح تفصیلی در خصوص الحاق به بافت و تراکم

آب سد طالقان تا پایان سال به آبیک می رسد؟

جهش فوتی‌های کرونا در آبیک/ به زودی هر خانواده یک مبتلا خواهد داشت/ عده‌ای با تفکر سخیف جان دیگران را به خطر انداخته‌اند

فرماندار آبیک روز " کتاب و کتابخوانی" را تبریک گفت+ متن پیام

راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان شهدای آبیک/ آغاز انجام جراحی‌های اصلی از 24 آبان/ سرمادوست بودن کرونا و ماندگاری آن در محیط مخاطرات زیادی دارد

آخرین وضعیت پل روگذر راه آهن آبیک، از متراژ واقعی عرض پل تا اجرای لاک‌پشتی!

جزئیات طرح درمان بیماران کرونا در منزل/ 3 شرط فعالیت آرایشگاه ها و لزوم بلوک‌بندی آبیک

دلال خودرو در ساوجبلاغ بازداشت است/متهم شکات متعدد دارد/شاکی آبیکی نظامی نیست/رسیدگی تمام پرونده ها در دادسرای ساوجبلاغ

گره رسیدن آب سد طالقان به آبیک با تامین نقدینگی باز می‌شود/مشکل پیمانکار خرید لوله و اعتبار است

واکنش دو فرماندار اسبق آبیک به نحوه اعلام شهر شدن زیاران و قشلاق

با تصویب هیات دولت، قشلاق شهر شد / بررسی پیگیری های 14 ساله برای ارتقاء 2 روستای آبیک

واژگونی پراید جان جوان آبیکی را گرفت

انتخاب حسینی به عنوان دبیر شورای رسانه شهرستان آبیک برای دومین بار

160 مورد مثبت ابتلا به کرونا در آبیک طی یک هفته اخیر/افزایش مبتلایان و فوتی‌ها در 39 تا 50 ساله‌ها

گلایه معاون فرماندار آبیک از نظارت کم‌رنگ اتحادیه‌ها بر واحدهای صنفی/دورکاری کارمندان به شرط عدم تجمع مردم درادارات/وضعیت بازارچه‌ها نگران‌کننده است

شناسایی 109 کودک مشکوک به تنبلی چشم در آبیک/اختصاص تسهیلات بانکی برای مقاوم‌سازی منازل مددجویان روستایی

بیماری کرونا خدمات فرهنگی کتابخانه های عمومی آبیک را در فضای مجازی توسعه داد

توافق مدیریت شهری آبیک با راه و شهرسازی برای طرح اقدام ملی مسکن /اختصاص زمین برای احداث خدمات رفاهی و مجتمع کارگاههای مشاغل مزاحم

70 معتاد متجاهر در آبیک جمع‌آوری شدند/ کمپ جدید ترک اعتیاد در راه است

گلایه کشاورزان آبیکی از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی/دست دلالان باز شده/اگر بذر نیست مسئولان صادقانه بیان کنند

دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات؛ علل افزایش ابتلا به کرونا در آبیک/موارد فوتی گروه سنی کرونایی‌ها به سنین پایین‌تر رسیده

افزایش 7 برابری نمونه‌گیری‌های کرونا در آبیک/نظارت‌ها محله‌‌ای و صنف‌بندی می‌شود/آموزشگاه‌ها نباید باز باشد/با هیچ مسئولی تعارف نخواهم کرد

نبود پارکینگ مناسب؛ جریمه خودروها و کساد بازار کسبه در آبیک

قدردانی از فعالیت های نهاد امامت جمعه در شهرستان آبیک/ ایجاد و انسجام شبکه امامت مطالبه جدی مقام معظم رهبری / اولویت رونق مساجد و اتصال به مدارس و مراکز فرهنگی

پیگیری‌های شورای شهر آبیک نتیجه داد/بخشنامه جدید و تعیین تکلیف صدور سند مالکیت برای متصرفین اراضی زمین شهری/خبرهای خوش برای اراضی قطعه 6 شهری

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

تلاش برای بالا بردن پرچم آبیک در رشته های مختلف ورزشی با کسب عناوین قهرمانی

آبیک با تلاش ناجا از امنیت نسبی مطلوب برخودار است/تجمع‌ها و اعتراض‌های غیرقانونی را نمی‌پذیریم

شهیدی دیگر از شام بلا؛ میهمان آبیکی ها/وداع حزن انگیز و باشکوه مردم با شهید مدافع حرم

نقش‌آفرینی مجدانه مردم آبیک در رزمایش کمک مومنانه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در آبیک/اهدای بیش از 40 سِری جهیزیه به زوجین

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیک باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

عبداله ملک پور به عنوان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آبیک معارفه شد

اهدای 7 پروژه آموزشی توسط خیّر سمائیان به آبیکی ها/آخرین فرصت برای ساخت یک پروژه‌ !

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک