آخرين مطالب

از دور دور کرونا در آبیک چه خبر؟

از اجرای ناقص مصوبات ستاد کرونا تا بخشنامه‌های جدید/ بهانه‌های بنی اسرائیلی برای نزدن ماسک و رعایت نکردن خطوط قرمز اخبار شهرستان

از اجرای ناقص مصوبات ستاد کرونا تا بخشنامه‌های جدید/ بهانه‌های بنی اسرائیلی برای نزدن ماسک و رعایت نکردن خطوط قرمز

  بزرگنمايي:

با گذشت حدود هشت ماه از حضور میهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا که دیگر میزبان شده و دارو و واکسنی هم تاکنون تولید نشده؛ هنوز برخی از مردم شهرستان آبیک به وجود این ویروس مرگ‌بار باورندارند و همچنان با ساده‌انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی که البته شامل تعدادی از مسئولین هم می‌شود ، میدان را برای جولان آن باز گذاشته‌اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، کووید 19 ویروس ناشناخته‌ای است که از اسفند ماه سال گذشته و شاید هم پیش‌تر از آن وارد کشور شد و همه استان‌ها و شهرستان‌ها را درگیر خود کرده و هنوز هم قصد رفتن ندارد و با ماندنش، مردم را در خلسه ای از ترس و امید و مبارزه با ویروس قرار داده است.
اما برخی از مردم و البته برخی از مسئولین شهرستان آبیک هنوز با ساده‌انگاری، بی‌خیالی و باور نداشتن به این ویروس و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجب شده‌اند بستر برای حضور پررنگ کرونا در این شهرستان فراهم شود و غرق در رنگ نارنجی شده و همچنان جا خوش کند.

افزایش مبتلایان و فوتی ها در ماه اخیر
لازم به ذکر است که با همت مردم و مسئولین شهرستان آبیک از اردیبهشت ماه امسال با رعایت مجدانه و قوی پروتکل‌های بهداشتی اعم از ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی دست‌ها 65 روز شهرستانی پاک از کرونا داشتیم حتی یک نفر مبتلا و بستری هم نداشتیم اما با پررونق شدن مراسم عروسی و عزا و حضور در تجعات با تعداد افراد زیاد، خیز ویروس بیشتر شد و تعداد مبتلایان و فوتی‌ها هم افزایش یافت.
در حال حاضر بنا به گفته دکتر محسن چیت‌سازان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک تعداد مبتلایان و فوتی‌ها به ویژه افراد 30 تا 50 سال که پیش از آن، خبری از فوت آنها نبود رو به افزایش است؛ می‌طلبد مردم و مسئولین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه دستورات سه گانه سازمان بهداشت جهانی یعنی « ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی دست‌ها »  وضعیت نارنجی کرونا در شهرستان آبیک را به رنگ سفید بازگردانند.
برای اطلاع از وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن مختلف شهر آبیک، در روزهای متمادی گشتی بر خیابان ها و کوچه ها و اماکن عمومی مختلف زدم و از نزدیک رعایت نکردن مسائل بهداشتی به ویژه ماسک نزدن و رعایت فاصله اجتماعی پیگیری کردم.
به بهانه انجام کار بانکی یک شخصی، در یکی از بانک‌های شهر آبیک حضور یافتم؛ حفاظ پلاستیکی که در پیشخوان کارمندان بانک قرار داشت در حال تعویض بود این در حالی بود که رئیس بانک ماسک نزده بود، افرادی هم که مشغول نصب  حفاظ پلاستیکی بودند هم ماسک بر صورتشان نبود و برخی از مراجعین هم بدون ماسک خدمات دریافت کردند.
به بانک دیگری مراجعه کردم چندین نفر بدون ماسک در بانک بدون اینکه حتی رئیس یا کارمندان بانک متذکر شوند که باید ماسک داشته باشند به راحتی از خدمات بانکی بهره‌مند شدند این در حالی است که در ستاد ملی مبارزه با کرونا  شهرستان آبیک بر عدم ارائه خدمات به مراجعین در ادارات و بانک‌ها فاقد ماسک تاکید شده بود که البته باید گفت این مصوبه ظاهرا در همان جلسه و درحد اطلاع‌رسانی باقی ماند و حتی در برخی از ادارات هم به ارباب رجوع فاقد ماسک خدمات ارائه می‌شود و حتی برخی کارمندان فقط برای حضور در برنامه‌ها و بازدیدها از ماسک استفاده می‌کنند! ناگفته نماند برخی از مسئولین و کارمندان ادارات بر اثر ابتلا به کرونا در قرنطینه خانگی دوران نقاهت را سپری کرده‌اند.

دورهمی های پارک مادر

مقصد دیگری که محل نشست و برخاست مردم است پارک‌ها به ویژه پارک مادر است؛ اخیرا به دلیل انجام پیاده‌روی از پارک مادر عبور می‌کردم که دو جوان زیر 30 سال در کنار هم بر روی چمن‌ها نشسته بودند و دود غلیظ سیگارشان واقعا تاسف بار بود و البته چند قدم آن طرف‌تر هم در آلاچیقی اعضای خانواده‌ای دور هم نشسته بودند و از بوی نامطبوع سیگار بهره‌مند شدند این در حالی است که پزشکان معتقدند که باید از دود سیگار خود را مصون نگه داشت چرا که احتمال دارد فرد سیگاری ناقل باشد  و با دود سیگارش کرونا را به افراد سالم منتقل کند.
شهروندی تعریف می‌کرد به یک مغازه لوازم خانگی رفته بودم، پیرمردی که در داخل مغازه نشسته بود و گویا با صاحب مغازه آشنا بود با هر فردی که داخل مغازه می‌شد و می‌شناخت، دست می‌داد در حالی که به دلیل کرونا این دست دادن خیلی وقت است که از مُد افتاده اما گویا برخی هنوز فراموش کرده‌اند که کرونایی هم وجود دارد.
در اوایل بازگشایی مدارس خیلی از مسئولان و خانواده‌ها با این بازگشایی مخالف بودند و اذعان می‌کردند مدارس منشأ آلودگی هستند و ویروس دانش‌آموزان را درگیر خواهد کرد که البته دیدگاه این افراد احترام می‌گذاریم و دغدغه آنان را قبول می‌کنیم اما آیا فقط بازگشایی مدارس سبب ابتلای دانش‌آموزان به کرونا خواهد شد؟ آیا در همین دانش‌آموزان که ساعت‌ها بدون ماسک در کوچه‌ها مشغول بازی هستند و همدیگر را در آغوش می‌گیرند و در فاصله چند سانتیمتری با هم صحبت می‌کنند احتمال وجود کرونا وجود ندارد و نمی‌توانند ناقل بیماری باشند؟ خانواده‌ها هم که آنان را رها کرده‌اند و گویا بیخیال کرونا شده‌اند.
تکلیف تاکسی‌های درون شهری و برون شهری هم که مشخص است و مصوبه ستاد کرونا مبنی بر سوار کردن دو نفر در عقب تاکسی در مقطعی بسیار کوتاه اجرا شد و پس از آن دیگر گوشی بدهکار این موضوع نبود و همه رانندگان سه نفر در عقب تاکسی مسافر سوار می‌کنند؛ نکته قابل ذکر اینکه برخی از رانندگان که اصلا ماسک نمی‌زنند، برخی هم ثابت ماسک بر صورتشان است و برخی هم ماسک خود را در گوشه‌ای از آینه خودرو یا در داخل فرمان خودور آویزان کرده‌اند و با همان دست آلوده خود پس از تکمیل مسافر اقدام به ماسکی می‌زنند که به گفته یکی از متخصصان کشور، آویزان کردن ماسک در داخل خودرو آلودگی به همراه دارد و مسافران را هم آلوده خواهد کرد؛ سیگار کشیدن برخی از رانندگان تاکسی و احساس خفگی مسافران از دود آن هم داستان دیگری است که توجه به حقوق شهروندی بر همه ضرورت دارد
از راه‌های دیگر انتقال کرونا می‌توان به دست زدن به پول اشاره کرد. در یکی از بیمارستان‌های این شهرستان آقایی بدون ماسک وارد بیمارستان شد بعد از گرفتن دارو از داروخانه، بعد از چند قدم پولش به زمین افتاد و با دستش اقدام به برداشتن پول کرد در حالی که می‌توانست پس از برداشت پول از ضدعفونی بیمارستان استفاده کند و یا برای برداشتن پول از دستمال کاغذی استفاده کند.

شاطری که پس از عطسه اقدامی نکرد

از حال نانوایی‌ها باید گفت که قوت اصلی مردم به دست آنان پخته و عرضه می‌شود در یک نانوایی در صف انتظار قرار داشتم هنوز نوبت به من نرسیده بود یکی از شاطرها که ماسک نزده بود و پیراهن سفید آستین کوتاه پوشیده بود عطسه‌ای بر روی بازوی خود کرد پس از آن نه تنها دستش را نَشُست بلکه ضدعفونی هم نکرد و با همان دست نان پخت و به مردم عرضه کرد.
خانم مسنی در حیاط بیمارستان بر روی صندلی نشسته بود که خانم جوانی به وی تذکر داد که محیط بیمارستان آلوده است و ماسک بزند وی در پاسخ بیان کرده بود که نمی‌توانم ماسک بزنم در فضای باز نشسته‌ام که آن خانم جوان به وی تاکید کرده بود حداقل با روسری‌اش جلوی دهان و بینی خود را بگیرد که نشان از حس مسئولیت و رعایت حقوق شهروندی این جوان آبیکی بوده است.
بنابراین گزارش، باید بگوییم که برخی جلسات با حضور پرازدحام مسئولین شهرستان آبیک برگزار می‌شود که بعضا نیازی به وجود برخی از مسئولین در آن جلسات نیست و لازم است جلسات باید با رعایت فاصله بیشتر و تعداد افراد کمتر برگزار شوند.
علاوه بر ابلاغ بخشنامه ای مبنی بر تاکید بر برگزاری جلسات، بازدیدها و تجمعات با حضور 10 الی 15 نفر، به تازگی از سوی معاونت سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین دستورالعملی دیگر به مسئولین استانی و شهرستانها مبنی بر برگزاری جلسات اعم از کمیسیونها، جلسات، کارگروهها و همایش ها با حداقل اعضا و به صورت مجازی ارسال شده که باید دید مسئولین شهرستان آبیک در عمل به این دستورالعمل چگونه اقدام می‌کنند: دستورالعمل مذکور در راستای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و امکان بهره گیری از مشارکت عمومی و جهت کنترل بیماری کرونا با توجه به ماههای پیش رو به مدیران ابلاغ شده است.
این مطلب خالی از لطف نیست که در آخرین جلسه ستاد مبارزه با کرونا شهرستان آبیک مسئولین بر نظارت و بازدیدهای پررنگتر از  اماکن و مراکز مختلف تاکید کرده بودند که گویا این مهم از سوی برخی ادارات به ویژه شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک پررنگ‌تر تحقق می‌یابد و لازم است دیگر اعضای ستاد در حوزه نظارت و و بازدیدها قویتر و مجدانه تر وارد عمل شوند.
به گفته دکتر محسن چیت‌سازان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک در دوم مهر ماه در آخرین نشست خبری که اخیرا برگزار شده بود؛ هرکس که کرونا بگیرد نمی‌میرد و نرخ بهبودی وی بالای 90 درصد است اما نمی‌دانیم کدام فردی که کرونا می‌گیرد، می‌میرد پس ممکن است هرکس کرونا می‌گیرد، بمیرد که این مهم در مورد یک شخص 100 درصد است. یعنی نمی‌دانیم جزو 10 درصد هستیم و یا در گروه 90 درصدی قرار داریم  که با توجه به این موضوع، باید گفت که کرونا خبر نمی‌دهد و هیچ کسی از ابتلا به کرونا و بهبود و یا خدای نکرده مرگ ناشی از این بیماری در امان نیست و همیشه باید پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفت و آنها را رعایت کرد.
وی تاکید کرده بود: مردم شهرستان آبیک می‌توانند وضعیت انتشار ویروس را کنترل کنند؛ اکنون که در وضعیت نارنجی به سر می‌بریم اگر مردم از امروز (دوم مهرم ماه جاری) به مدت دو هفته سطح مراقبت را افزایش دهند امکان بازگشت به وضعیت سفید وجود خواهد داشت که امیدواریم به همت مردم و مسئولین این مهم تحقق یابد و وجود ویروس منحوس را در این شهرستان کم‌رنگ‌تر کنیم.
در برخی از محلات شهر آبیک مشاهده شده برخی از بانوان در کوچه و مقابل دروازه می‌نشینند و بدون اینکه پارچه یا ظرفی داشته باشند سبزی را روی زمینی که معلوم نیست رد پای چند کفش است،  اقدام به پاک کردن سبزی می‌کنند که جای تامل دارد.
البته برخی از مردم اذعان می‌کنند که نمی‌توانند  ماسک بزنند یا احساس خفگی می‌کنند ... حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه بقیه شهروندان دیگر و حتی بیماران قلبی و ریوی و غیره به راحتی ماسک میزنند و از ماسک زدن گلایه نمی‌کنند و احساس خفگی هم نمی‌کنند که لازم به یادآوری است پیمان نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین علت اصلی ابتلا به کرونا را در استان ماسک نزدن اعلام کرده است.
در هر حال موارد ذکر شده در گزارش تنها بخش کوچکی از هزاران راه مبتلا به کروناست اما کنترل و مهار بیماری کرونا بستگی به عزم و اراده همه مردم و مسئولان دارد و این مهم با رعایت تمام دستورات بهداشتی فردی و اجتماعی در پیشگیری از ابتلا به این ویروس منحوس تحقق می‌یابد.به قول سعدی رحمه الله " من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم   تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال"
گزارش از هاجر عبدالهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود پارکینگ مناسب؛ جریمه خودروها و کساد بازار کسبه در آبیک

قدردانی از فعالیت های نهاد امامت جمعه در شهرستان آبیک/ ایجاد و انسجام شبکه امامت مطالبه جدی مقام معظم رهبری / اولویت رونق مساجد و اتصال به مدارس و مراکز فرهنگی

پیگیری‌های شورای شهر آبیک نتیجه داد/بخشنامه جدید و تعیین تکلیف صدور سند مالکیت برای متصرفین اراضی زمین شهری/خبرهای خوش برای اراضی قطعه 6 شهری

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

تلاش برای بالا بردن پرچم آبیک در رشته های مختلف ورزشی با کسب عناوین قهرمانی

آبیک با تلاش ناجا از امنیت نسبی مطلوب برخودار است/تجمع‌ها و اعتراض‌های غیرقانونی را نمی‌پذیریم

شهیدی دیگر از شام بلا؛ میهمان آبیکی ها/وداع حزن انگیز و باشکوه مردم با شهید مدافع حرم

نقش‌آفرینی مجدانه مردم آبیک در رزمایش کمک مومنانه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در آبیک/اهدای بیش از 40 سِری جهیزیه به زوجین

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیک باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

عبداله ملک پور به عنوان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آبیک معارفه شد

اهدای 7 پروژه آموزشی توسط خیّر سمائیان به آبیکی ها/آخرین فرصت برای ساخت یک پروژه‌ !

مسئولان ونیاز امروز روستاهای شهرستان آبیک

نکاتی که در جلسه معارفه معاونان فرمانداری آبیک گفته شد!

تکمیل پروژه های آموزشی شهرکهای فردوس و بعثت آبیک با استفاده از ظرفیت خیران/ایجاد 5 فضای آموزشی در آبیک توسط خیّر سمائیان

پیگیری ایجاد مرکز رفاهی و درمانگاه فرهنگیان آبیک /کار خیر سمائیان ارزشمند و ماندگار است

گزارشی از آخرین وضعیت پروژه‌های در حال اجرا در شهر آبیک

شهروندان آبیکی برای استحکام بنا به سند مالکیت نیاز دارند/ مدیریت شهری نگهبان زمین‌های راه و شهرسازی قزوین شده/ 3 سال است سند صادر نشده

اشراف نیروهای قدیم و جدید آتش‌نشانی آبیک بر نقاط مختلف/لزوم خریداری ایسوزو برای کوچه‌های باریک شهر در زمان حریق

انجام 378 عملیات توسط آتش‌نشانان آبیکی/87 مصدوم و 19 فوتی در حوادث و سوانح/7 مورد مارگیری در منزل و خودرو

اجرای پروژه‌های شهری با بیش از 74میلیارد ریال اعتبار/اختصاص 5 هزار مترمربع زمین برای پایانه آبیک/شناسایی85درصد مالکین مغازه‌های کوچه مخابرات/لزوم توجه به الحاق به بافت و تراکم در بازنگری طرح تفصیلی آبیک

دشت الله‌آباد؛ به نام آبیک به کام ساربانان متخلف/تاخت و تاز شترها و آغل هایی که تخریب نمی‌شود

سهم آبیک در دفاع مقدس، 183 شهید ، 44 آزاده و 462 جانباز /خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران همچنان در حال و هوای دوران دفاع مقدس /لزوم توجه معنوی مردم و مسئولان به خانواده‌های جبهه و شهادت

ماجرای قطعه 6 آبیک و مشکلاتی که مردم دارند !

پیگیری ساماندهی و بهسازی آرامستان آبیک/تعیین مشاور برای امور مالی و اداری شورا/کاهش عوارض برای اصناف در دستور کار شورای شهر/تحقق 26 میلیارد تومانی بودجه سال 98 شهرداری

پایان کار بیمارستان شهدای آبیک توسط شهرداری صادر شد/ارتقای سطح خدمات‌رسانی به جراحی

کرونا در 2 هفته اخیر به طور متوسط روزی یک قربانی در آبیک گرفته/ افزایش مرگ و میر در سنین پایین‌تر/امکان بازگشت به وضعیت سفید با افزایش مراقبت‌ها

فضا برای خلق آثار هنری در خصوص شهدای آبیک فراهم است/نقش‌آفرینی سپاه در انسجام بخشی مردم در دفاع مقدس و پیوستن آزادی‌خواهان به دریای جوشان مقاومت

قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی شهید طباطبایی آبیک افتتاح شد

هوانیروز آبیک معین 13 استان در زمان بحران است/پشتیبانی قزوین و زنجان در اورژانس هوایی/500 هزار ساعت پرواز در دفاع مقدس

برگزاری مراسم ویژه و محوری گرامیداشت هفته دفاع مقدس در آبیک/الگویی بهتر از سردار سلیمانی برای مدیران نداریم/خبرنگاران در فضای مجازی تولید محتوا کنند

سنددار کردن 4 رودخانه آبیک در فاز مطالعاتی/مجازات ساخت و ساز در بستر رودخانه و حریم

اعتراض کسبه آبیک به افزایش عوارض شهرداری/ارسال طومار به مسئولان استانی/مدیریت شهری در حال پیگیری موضوع

مسئولان راه‌آهن شمال 2 کشور دست به کار شدند/ آغاز عملیات احداث پروژه روگذر راه‌آهن آبیک/ پروژه نباید با تعطیلی‌های مقطعی مواجه شود؛ پروژه را رها نمی کنیم

وجود بیش از 2 هزار دانش‌آموز نیازمند در آبیک/ لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سپاه درعرصه‌های عمرانی و اقتصادی/عمق مساوات انسان در سختی‌ها مشخص می‌شود

تداوم کمک مومنانه؛ تقدیم 1000 بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان نیازمند آبیکی/توزیع 1000 بسته معیشتی در پایان ماه صفر

دادستان آبیک خط دوم جدیدالاحداث راه آهن قزوین تهران را مسدود کرد

تدوین سند توسعه مهارت در آبیک/پیگیری قطب تولید دینام کشور در زیاران/تعیین نیازهای بازار کار شهرستان برای 5 سال آینده

آبیک در یک قدمی وضعیت قرمز کرونایی/بازدیدهای سرزده قوت می‌گیرد/گلایه از وضعیت نانوایی‌ها، آرایشگاه‌ها و پروتئینی‌ها و خدمات‌دهی مسئولان به مراجعان فاقد ماسک

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک باید مجددا برگزار شود/ فرمانداری علت را عدم رعایت ماده 20 و 16 اعلام کرده است

مقاومت افراد در رفع تصرفات غیرقانونی در بستر رودخانه‌های آبیک/استفاده از قوه قهریه در صورت لزوم/طرح دعوی و شکایت از تعدادی درمراجع قضایی/بازگشایی 3.5 کیلومتر از رودخانه قشلاق

وجود ابهاماتی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک/نیازمند اخذ استعلاماتی از مراجع ذیصلاح قزوین هستیم

تحصیل حدود 17 هزار دانش آموز آبیکی به صورت حضوری و مجازی/کمبود معلم نداریم/حفظ و تامین سلامت دانش آموزان بر تعلیم و تربیت اولویت دارد

آبیک میزبان اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان؛ از امروز

اولیا در تعلیم و تربیت دانش آموزان آبیکی مشارکت جدی داشته باشند/ضرورت همکاری مسئولان در ایجاد محیطی سالم و امن در مدارس/ باید از شرایط و بسترهای لازم برای آموزش استفاده کرد

لزوم حساسیت بیشتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط دانش آموزان، اولیا و مدیران مدارس در آبیک

منطقه شمال آبیک نباید دستکاری شود/پیگیری معادن شهرستان در شورای عالی معادن قزوین

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک