آخرين مطالب

تدبیر مسئولان صمت قزوین چه خواهد بود؟

اهالی کزلک در تجمع اعتراضی خود چه گفتند؟/ پیگیری مشکل مردم کزلک در شورای تامین شهرستان اخبار استان

اهالی کزلک در تجمع اعتراضی خود چه گفتند؟/  پیگیری مشکل مردم کزلک در شورای تامین شهرستان

  بزرگنمايي:

 تخریب جاده، حمل بیش از حد بار و نظارت کافی از سوی مسئولان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین بر فعالیت این واحد معدنی از جمله مطالبات مردم روستای کزلک عنوان می شود .

اختلاف چندین ساله مردم روستای کزلک با معدن‌دار روستا، پای آنان را به مقابل دفتر امام جمعه شهرستان آبیک کشاند و گلایه خود را به سمع و نظر حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی‌میرامینی رساندند.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، در خرداد ماه امسال انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر نارضایتی و گله‌مندی‌های مردم روستای کزلک از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک از فعالیا معدن، مسئولان استان قزوین  و شهرستان آبیک و همچنین نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا در روستا حضور یابند و پیگیری‌هایی را در دستور کار قرار دهند.
در حاشیه تجمع اعتراض‌آمیز اهالی روستای کزلک در مقابل دفتر امام جمعه شهرستان آبیک، یکی از اهالی این روستا در گفت وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک با اشاره به وجود یک سِری مشکل در مجوزهای معدن دار روستا و توقف خاکبرداری تا طی کردن مراحل قانونی و اداری اظهار می‌کند: نیمه های چند شب پیش دوباره توسط بهره بردار معدن روستای کزلک خاکبرداری صورت گرفته و درگیری ایجاد شد.
یعقوبی به مشکل 25 ساله مردم روستای کزلک با معدن دار می‌افزاید: پدرانمان در کوه با چهارپا رفت و آمد می‌کردند و جاده نداشتیم و با فروش گوسفند و درخت گردو، جاده احداث کردیم.
وی ادامه می‌دهد: معدن‌دارِ روستای کزلک برای مردم و مسئولان، مشکل‌ساز شده و تولید و اشتغال این واحد معدنی، بهانه‌ای به دست مسئولان داده در حالی که مردم روستا نان و درآمد ندارند و به شهر کوچ می‌کنند.
این کشاورز تخریب معدن‌دار از معدن موجود در روستای کزلک را خیلی بیشتر از برداشت وی ذکر و اضافه می‌کند: هر نوع شکایتی چه ازسوی اهالی روستا و چه  ازسوی معدن‌دار به دستگاه قضایی صورت گرفت، ما مردم روستا مقصر و محکوم شناخته شده‌ایم.
یعقوبی خاطرنشان می‌کند: یک قطره آب از چشمه یادگار به جا مانده از اجداد ما جاری می‌شد که معدن‌دار مسیرش را به سمت دیگر هدایت کرده  است.
وی بیان می‌کند: شاید کمی زیاده‌خواهی باشد اما باید توضیح داده شود که معدن‌دار طی 25 سال برداشت، چه چیزی به دولت داده آیا مالیات پرداخت کرده و این موضوع برآورد شده و به استان قزوین و به ویژه به شهرستان آبیک پرداخت شده و مردم منتفع شده‌اند؟ طبق برنامه توسعه ششم در سر معدن باید باید باسکول باشد اما این طور نیست.
این فرد اهل روستای کزلک که 9 سال ساکن این روستا است، می‌افزاید: گرد و خاک ناشی از فعالیت معدن پدرمان را درآورده؛ این روستا دارای تعاونی با 150 نفر عضو است و به دلیل وجود سند، مالک هستیم اما هیچ نوع مجوزی نمی‌توانیم أخذ کنیم و اذعان می‌شود معدن‌دار مجوز دارد.

تکلیف پدران و مادران چه می‌شود؟
یعقوبی ادامه می‌دهد: سوال این است که تکلیف پدران و مادرانی که با نداری و بدبختی بچه‌های خود را در روستای کزلک بزرگ کردند و زحماتی که مردم کشیده‌اند چه می‌شود؛ تکلیف مالکیت ما چه می‌شود و زیر سوال رفته است.
وی اضافه می‌کند: در خرداد ماه امسال یکی از مسئولان شهرستان آبیک، قول اتصال آب چشمه به اهالی روستای کزلک را در یکم تیر ماه داده بود که این مهم تحقق نیافته است.
این کشاورز دلیل حضور خود در مقابل دفترامام جمعه شهرستان آبیک را حمایت شخص ایشان از اهالی روستای کزلک بیان کرد و می‌گوید: تنها مسئولی که کلامشان، مایه آرامش اهالی روستا شده، ایشان هستند و درخواست می‌کنیم به مردم روستا کمک کنند تا از این مشکل چندین ساله رهایی یابند.
یکی از بانوان روستا با بیان اینکه همسرش آزاده و پنج سال در اسارت رژیم بعثی بوده و و جانباز 25 درصد است، اظهار می‌کند: تمام زمین‌های ما تصرف شده و امسال نتوانستیم کشاورزی کنیم در حالی که در سال گذشته عدس و نخود و گندم کشت کرده بودیم.تمام باغات ما به خاطر برداشت خاک توسط معدن از بین رفته است.
خانم دیگری می‌گوید: محل تخریب معدن‌دار 50 تا 100 متر مانده به خانه‌های اهالی روستا برسد؛ از سویی اذعان شده فنس‌کشی صورت گرفته اما یک وجب هم فنس‌کشی نشده است.
وی خطاب به خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی می‌افزاید: صدای ما را به جایی برسانید، ما در این روستا به دنیا آمده‌ایم و کشاورزی کرده‌ایم و حاضر نیستیم روستا با این وضع برداشت خاک، تخریب شود.

آنچه حقمان ازباغات است برداشت نمی‌کنیم
این فرد اهل روستای کزلک ادامه می‌دهد: علاوه بر درخت انگور تمام درختان اعم از آلبالو، گیلاس و دیگر درختان به دلیل وجود گرد و خاک ناشی از فعالیت معدن‌دار رشد مناسبی ندارند و آنچه حقمان است، برداشت نمی‌کنیم.
این خانم تصریح می‌کند: خاک روستای ما به تاراج  می‌رود که استدعا می‌کنیم دولت و قانون، پاسخ قانع‌کننده‌ای به اهالی روستا بدهند.
مطلبی از سوی یکی از اهالی روستای کزلک اذعان شد که قابل تأمل بود وی ادعا کرده، فردی گفته مردم روستای خود را به معدن‌دار بفروشند؛ البته این موضوع کتبی نبوده اما حرفی است که زده شده است و جای تاسف دارد.
برخی از اهالی روستای کزلک گفتند: این آقا پول دارد و برای فرزندانش در خارج از کشور پول می‌فرستد اما ما نان نداریم بخوریم، مسئولین اگر انقلابی هستند به ما کمک کنند و برای رفع مشکل ما راهکاری پیدا کنند تا حقمان ضایع نشود، از زندگی ناراضی نیستیم اما دارند ما را ناراضی می‌کنند.
نکته‌ای که یکی از اهالی روستای کزلک می‌گفت این بود که چند نفر از اهالی روستا که کارگر معدن‌دار هستند از افراد مسن آقا و خانم که بی‌سواد هستند و یا بضاعت مالی مناسبی ندارند مثلا 200 یا 500 مترمربع زمین به نام معدن‌دار می‌خرند اما در زیر نوشته خرید زمین، 2هزار و یا 5 هزار مترمربع اضافه شده و برداشت صورت می‌گیرد و کارگران به عنوان شاهدان معدن‌دار معرفی می‌شوند و زمانی که گفته می‌شود چرا فروخته شده، دلایل نامعلومی را بیان می‌کنند.
یکی از اهالی هم بیان می‌کند: پنج ماه است که پرونده شکایت بنده و برادرانم در دادسرای شهرستان آبیک تشکیل شده و فعلا خبری نشده است.

پیگیری مشکل مردم کزلک در شورای تامین شهرستان
شهرام احمدپور فرماندار شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک فعالیت واحد معدنی روستای کزلک و وجود مشکل بین معدن‌دار و مردم این روستا را مربوط به چند سال گذشته ذکر و اذعان می‌کند: در حال حاضر گسترش برداشت از معدن، ادعایی را ایجاد کرده که فعالیت معدن‌دار به روستا نزدیک شده و استانداردهای لازم رعایت نشده است.
وی تخریب جاده، حمل بیش از حد بار و نظارت کافی از سوی مسئولان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین بر فعالیت این واحد معدنی را مطالبه مردم روستای کزلک برمی‌شمرد و می‌افزاید: این مطالبه مردم در دستور کار شورای تامین شهرستان آبیک قرار گرفته و با حضور مسئولان مجموعه‌ای از ادارات کل ذی‌ربط استان قزوین بررسی و پیگیری و وی نظارت جدی‌تر مسئولان صمت استان قزوین بر معادن به ویژه معدن کزلک را خواستار می‌شود.
این مسئول متذکر می‌شود: واریزی‌هایی که به خزانه دولت از سوی معدن‌دار روستای کزلک صورت گرفته، باید شفاف‌تر شود و سهم واریز‌ی‌ها در عمران و آبادانی روستا باید لحاظ شود.
فرماندار شهرستان آبیک به سال جهش تولید و فعالیت معادن برای تحقق این مهم و لزوم مساعدت مردم در این زمینه می‌افزاید: ذات فعالیت معادن، تخریب است اما نمی‌پذیریم فعالیت معدن موجب ضرر و زیان به مردم و اموال و منافع آنها شود.
احمدپور ادامه می‌دهد: به مردم روستای کزلک قول می‌دهیم در فضایی آرام و با همکاری شورای تامین شهرستان آبیک و مسئولان صمت استان قزوین و سایر مبادی ذی‌ربط و با کمک نمایندگان مجلس، بتوانیم فعالیت معدن این روستا را منسجم‌تر و مدون‌تر کنیم و منافعش  به مردم برسد.
وی خاکبرداری معدن روستای کزلک را  کاملا قانونی می‌داند و اذعان می‌کند:  ادعای مردم روستا این است که در حال حاضر پیشرفت سینه کار معدن به سمت روستاست و فاصله استاندارد 500 مترمربع رعایت نشده؛ تمام مجوزهای معدن قانونی است اما مسیر یا محور کار معدن به سمت روستا مورد اعتراض مردم است.
این مسئول در پاسخ به این سوال که طبق قول یکی از مسئولان شهرستان، مقرر شده بود یکم تیر ماه آب چشمه روستای کزلک وصل شود آیا این مهم تحقق یافته یا خیر، پاسخ داد: به تازگی مشکل آب روستا حل شده است.
ظاهرا داستان مشکل بین اهالی روستای کزلک کشدار و ادامه‌دار است و باید منتظر ماند و دید تدبیر و راهکار مسئولان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین برای الزام معدن‌دار به اجرای مسئولیت اجتماعی خود و رسیدن به توافق با مردم برای رفع همیشگی اختلاف چه خواهد بود.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

تلاش برای بالا بردن پرچم آبیک در رشته های مختلف ورزشی با کسب عناوین قهرمانی

آبیک با تلاش ناجا از امنیت نسبی مطلوب برخودار است/تجمع‌ها و اعتراض‌های غیرقانونی را نمی‌پذیریم

شهیدی دیگر از شام بلا؛ میهمان آبیکی ها/وداع حزن انگیز و باشکوه مردم با شهید مدافع حرم

نقش‌آفرینی مجدانه مردم آبیک در رزمایش کمک مومنانه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در آبیک/اهدای بیش از 40 سِری جهیزیه به زوجین

استاندار قول دادند محیط زیست آبیک مورد تعرض قرار نگیرد/ آلودگی هوای آبیک باید بیشتر از اینها جدی گرفته شود / ادارات محیط زیست و منابع طبیعی پیگیری قانونی کنند

عبداله ملک پور به عنوان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آبیک معارفه شد

اهدای 7 پروژه آموزشی توسط خیّر سمائیان به آبیکی ها/آخرین فرصت برای ساخت یک پروژه‌ !

مسئولان ونیاز امروز روستاهای شهرستان آبیک

نکاتی که در جلسه معارفه معاونان فرمانداری آبیک گفته شد!

تکمیل پروژه های آموزشی شهرکهای فردوس و بعثت آبیک با استفاده از ظرفیت خیران/ایجاد 5 فضای آموزشی در آبیک توسط خیّر سمائیان

پیگیری ایجاد مرکز رفاهی و درمانگاه فرهنگیان آبیک /کار خیر سمائیان ارزشمند و ماندگار است

گزارشی از آخرین وضعیت پروژه‌های در حال اجرا در شهر آبیک

شهروندان آبیکی برای استحکام بنا به سند مالکیت نیاز دارند/ مدیریت شهری نگهبان زمین‌های راه و شهرسازی قزوین شده/ 3 سال است سند صادر نشده

اشراف نیروهای قدیم و جدید آتش‌نشانی آبیک بر نقاط مختلف/لزوم خریداری ایسوزو برای کوچه‌های باریک شهر در زمان حریق

انجام 378 عملیات توسط آتش‌نشانان آبیکی/87 مصدوم و 19 فوتی در حوادث و سوانح/7 مورد مارگیری در منزل و خودرو

اجرای پروژه‌های شهری با بیش از 74میلیارد ریال اعتبار/اختصاص 5 هزار مترمربع زمین برای پایانه آبیک/شناسایی85درصد مالکین مغازه‌های کوچه مخابرات/لزوم توجه به الحاق به بافت و تراکم در بازنگری طرح تفصیلی آبیک

دشت الله‌آباد؛ به نام آبیک به کام ساربانان متخلف/تاخت و تاز شترها و آغل هایی که تخریب نمی‌شود

سهم آبیک در دفاع مقدس، 183 شهید ، 44 آزاده و 462 جانباز /خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران همچنان در حال و هوای دوران دفاع مقدس /لزوم توجه معنوی مردم و مسئولان به خانواده‌های جبهه و شهادت

ماجرای قطعه 6 آبیک و مشکلاتی که مردم دارند !

پیگیری ساماندهی و بهسازی آرامستان آبیک/تعیین مشاور برای امور مالی و اداری شورا/کاهش عوارض برای اصناف در دستور کار شورای شهر/تحقق 26 میلیارد تومانی بودجه سال 98 شهرداری

پایان کار بیمارستان شهدای آبیک توسط شهرداری صادر شد/ارتقای سطح خدمات‌رسانی به جراحی

کرونا در 2 هفته اخیر به طور متوسط روزی یک قربانی در آبیک گرفته/ افزایش مرگ و میر در سنین پایین‌تر/امکان بازگشت به وضعیت سفید با افزایش مراقبت‌ها

فضا برای خلق آثار هنری در خصوص شهدای آبیک فراهم است/نقش‌آفرینی سپاه در انسجام بخشی مردم در دفاع مقدس و پیوستن آزادی‌خواهان به دریای جوشان مقاومت

قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی شهید طباطبایی آبیک افتتاح شد

هوانیروز آبیک معین 13 استان در زمان بحران است/پشتیبانی قزوین و زنجان در اورژانس هوایی/500 هزار ساعت پرواز در دفاع مقدس

برگزاری مراسم ویژه و محوری گرامیداشت هفته دفاع مقدس در آبیک/الگویی بهتر از سردار سلیمانی برای مدیران نداریم/خبرنگاران در فضای مجازی تولید محتوا کنند

سنددار کردن 4 رودخانه آبیک در فاز مطالعاتی/مجازات ساخت و ساز در بستر رودخانه و حریم

اعتراض کسبه آبیک به افزایش عوارض شهرداری/ارسال طومار به مسئولان استانی/مدیریت شهری در حال پیگیری موضوع

مسئولان راه‌آهن شمال 2 کشور دست به کار شدند/ آغاز عملیات احداث پروژه روگذر راه‌آهن آبیک/ پروژه نباید با تعطیلی‌های مقطعی مواجه شود؛ پروژه را رها نمی کنیم

وجود بیش از 2 هزار دانش‌آموز نیازمند در آبیک/ لزوم بهره‌گیری از ظرفیت سپاه درعرصه‌های عمرانی و اقتصادی/عمق مساوات انسان در سختی‌ها مشخص می‌شود

تداوم کمک مومنانه؛ تقدیم 1000 بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان نیازمند آبیکی/توزیع 1000 بسته معیشتی در پایان ماه صفر

دادستان آبیک خط دوم جدیدالاحداث راه آهن قزوین تهران را مسدود کرد

تدوین سند توسعه مهارت در آبیک/پیگیری قطب تولید دینام کشور در زیاران/تعیین نیازهای بازار کار شهرستان برای 5 سال آینده

آبیک در یک قدمی وضعیت قرمز کرونایی/بازدیدهای سرزده قوت می‌گیرد/گلایه از وضعیت نانوایی‌ها، آرایشگاه‌ها و پروتئینی‌ها و خدمات‌دهی مسئولان به مراجعان فاقد ماسک

انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک باید مجددا برگزار شود/ فرمانداری علت را عدم رعایت ماده 20 و 16 اعلام کرده است

مقاومت افراد در رفع تصرفات غیرقانونی در بستر رودخانه‌های آبیک/استفاده از قوه قهریه در صورت لزوم/طرح دعوی و شکایت از تعدادی درمراجع قضایی/بازگشایی 3.5 کیلومتر از رودخانه قشلاق

وجود ابهاماتی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر آبیک/نیازمند اخذ استعلاماتی از مراجع ذیصلاح قزوین هستیم

تحصیل حدود 17 هزار دانش آموز آبیکی به صورت حضوری و مجازی/کمبود معلم نداریم/حفظ و تامین سلامت دانش آموزان بر تعلیم و تربیت اولویت دارد

آبیک میزبان اردوی تیم ملی تیراندازی با کمان؛ از امروز

اولیا در تعلیم و تربیت دانش آموزان آبیکی مشارکت جدی داشته باشند/ضرورت همکاری مسئولان در ایجاد محیطی سالم و امن در مدارس/ باید از شرایط و بسترهای لازم برای آموزش استفاده کرد

لزوم حساسیت بیشتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط دانش آموزان، اولیا و مدیران مدارس در آبیک

منطقه شمال آبیک نباید دستکاری شود/پیگیری معادن شهرستان در شورای عالی معادن قزوین

هیات رئیسه سال آخر شورای شهر آبیک انتخاب شد/ دلوی رئیس و مهدی نایب رئیس شد

آغاز فرآیند ثبت نام و صدور مجوز برای رانندگان سرویس مدارس آبیک/پذیرش 3 دانش آموز در سرویس‌ها

رشد 2 برابری فوت بیماران کرونایی در آبیک/آنفلوانزا و آلرژیهای فصلی گردش ویروس را افزایش می‌دهد

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک